Cztery łapy | Wyprawka dla szczeniaka - co warto kupić?

sierpnia 21, 2021

 Dzień dobry kochani!

Dziś przyznam szczerze ekscytujący wpis. Bo kto z nas nie lubi zakupów, akcesoriów i przydatnych gadżetów. Szykując się na przyjście nowego lokatora, lub posiadając już pieska chcemy zapewnić mu nie tylko bezpieczną przestrzeń <czytaj post tutaj> ale także odpowiednie akceroia, zabawki czy dodatki. I dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym. Wyprawka dla szczeniaka i co warto kupić, o czym pamiętać a co może stanowić te dodatkowe akcesoria. 

Nie wiem czy Wy też tak macie, ale ja traktuje moje psy jak dzieci - kupuje im dużo rzeczy, oddałabym im wszystko i są one dla mnie bardzo ważne. W moim domu mam masę różnych gadżetów - jednak bardziej inne mniej przydatne i w dzisiejszym wpisie także chciałabym Wam o kilku z nich opowiedzieć. 

Bez zbędnych wstępów zapraszam na post. 

Zacznijmy od absolutnych podstaw:

- Kojec, legowisko, miski na jedzenie i wodę

Kojec może być rzeczą kontrowersyjną ale pamiętajmy, że kojec to nie zawsze klatka. To ma być przede wszytskich bezpieczna przestrzeń dla naszego zwierzęcia. To tam może iść się schować, to tam może iść się położyć odpocząć/spać i to tam także może iść się bawić jak chce pobyć osobno. Ja w domu mam dwa psy - dużego wyżła, który ma swoje legowiska w dwóch miejscach w domu ( i to są dla niego przestrzenie relaksu), ale także od niedawna mamy około 4 miesięcznego szpica miniturowego - piesek malutki, drobniutki i kruchutki - dlatego też dla malucha postawiłam na plastikowy kojczyk a w zasadzie zagrodę, która jest jego bezpiecznym azylem. Kojczyk jest otwary cały czas w dzień i w nocy, żeby pies o każdej porze mógł tam iść się położyć, a w sytuacjach dynamicznych kiedy np jest wiekszy ruch, przyjechal kurier i drugi pies szaleje można go tam zamknąć i wiemy, że nie zrobi sobie krzywdy no i że jest bezpieczny w miejscu które zna. 

kojszyk plastikowy metr na metr
kojczyk podróżny
tutaj możecie zobaczyć porównanie wielkościowe i palstikowy kojczyk w całości

Legowisko to także absolutne must have. I tutaj moja rada, nie kupujcie od razu drogiego i ekskluzywnego legowiska - tylko sprawdźcie jakie legowisko najlepiej sprawdzi się dla waszego pupila. My kupiliśmy legowisko na ostatnią chwilę, ponieważ to które mi się spodobało musi być wykonane ręcznie na zamówienie i bardzo dobrze, że najpierw kupiliśmy jakieś tańsze, ponieważ okazało się że nasz pies najlepiej wypoczywa na legowiskach typu poduszka. Jeżeli legowisko zakryte to pies się bardziej w nim bawił niż odpoczywał, tak samo reaguje na legowiska z bokami, gdzie jest więcej zakamarków, w których może kopać i to nie sprzyja jego odpoczynkowi. Dlatego zanim kupicie drogie legowisko sprawdźcie w jakim najlepiej będzie mu się odpoczywało bez dodatkowych bodźców do na przykład zabawy. Oczywiście w późniejszym czasie jak podrośnie i będzie spokojniejszy bardziej ułożony i nauczony odpowiedniego zachowania to legowisko nie będzie stanowiło dla niego większej atrakcji niż tylko odpoczynek i wtedy będziemy mogli kupić jakieś droższe lub lepsze.

Miski na jedzenie - my swoje dostaliśmy od hodowli „na start” zwykłe metalowe małe miseczki, które są bardzo wygodną opcją dla takiej rasy. Jednak okazało się, że pies mógł łatwo je wywrócić, opierając łapki na brzegu oraz były trochę za nisko. Zdecydowanie wygodniej pije mu się kiedy miseczka stoi troszeczkę wyżej dlatego kupiłam kolejne miseczki tym razem porcelanowe na stojaku, dzięki czemu pies nie musi tak mocno schylać szyi i też są one stabilniejsze kiedy pies stanie na miseczkę to ona się nie wywraca dzięki stelażowi, w którym się znajduje.

Jeśli chodzi o miskę z jedzeniem, nasz szczeniak bardzo łapczywie je. Myślę, że jest to częste u szczeniaków wszelkich ras zwłaszcza gdzie było szczeniaków więcej i miały one jedno źródło pożywienia na przykład swoją mamę bądź jedną miseczkę z jedzeniem i musiały o to jedzenie „walczyć” (kto pierwszy ten bardziej najedzony :D ). Nasz maluch od wejścia jadł bardzo szybko wręcz połykał, nie gryzł, dlatego aby się nie zakrztusił /nie zadławił postanowiłam kupić sylikonową miskę spowalniającą jedzenie i był to strzał w dziesiątkę. Taka miska kosztuje w granicach 30– 50 zł i jest zbawieniem w przypadku, kiedy macie psa bardzo łapczywie jedzącego. Możecie ją kupić w wersji silikonowej, plastikowej w zależności od waszych upodobań, jednak wersja sylikonowa jest o tyle fajna, że się nie ślizga, zajmuje mało miejsca i można ją myć w zmywarce.

Hodowcy różnie zalecają jednak my mamy zasadę w domu taką, że miska z wodą stoi cały czas i jest na bieżąco kilka razy dziennie wymieniana, aby pies miał cały czas dostęp do świeżej wody. Jednak, jeśli chodzi o miskę z jedzeniem jest ona zestawiona na dół tylko wtedy kiedy pies je o stałych porach aby psa przyzwyczajać do pewnego rodzaju rutyny, którą będziemy w późniejszym czasie u niego stosować zwłaszcza kiedy będziemy wychodzić do pracy. 

- Transporter, smycz, obroża/szelki.

Ważnym elementem jest także odpowiednie podróżowanie z psem bez względu na to czy jeździmy komunikacją miejską czy samochodem czy może jesteśmy na spacerze należy zabezpieczyć się wy transporter, szelki / obróżkę i smycz.

Transporter jest to niezbędne akcesorium, które pozwoli wam w bezpieczny sposób podróżować z psem bądź na przykład pojechać z nim do weterynarza. Na rynku dostępnych jest masa różnych wersji i tutaj zostawiam do waszej oceny jaka będzie najlepsza dla waszego psa i dla rasy jaką posiadacie. Pamiętajcie jednak o tym, aby przede wszystkim były to transportery bezpieczne, przewiewne i dostosowany do wymiarów psa również do wieku, aby pies mógł swobodnie w nim się położyć, odpocząć ale także aby nie mógł w nim zbyt swobodnie biegać żeby nie zrobił sobie krzywdy przy na przykład silniejszym hamowaniu w samochodzie. Pamiętajcie, że transporter to nie zawsze musi być klatka i że klatka to nie zawsze musi być więzienie dla psa. Dobrze dostosowany wielkościowo i przede wszystkim nie obudowany ze wszystkich stron pełną ścianą transporter nie będzie dla psa karcerem, ale bezpiecznym miejscem, do którego sam po jakimś czasie będzie chętnie wchodził.

Szelki czy obroża to także temat dość indywidualny uzależniony od tego jaką rasę wybierzecie my wybraliśmy rasę miniaturową dla której bardziej zalecane są szelki, ponieważ są zdecydowanie bezpieczniejsze dla małej krtani tych psów. Oczywiście jest to element, który musimy dostosować do wielkości psa i pamiętajmy, że pies rośnie więc tego typu akcesoria muszą rosnąć razem z nim.

 Jeżeli chodzi o smycz to warto przypomnieć, że spacer jest przede wszystkim dla psa. Pies ma mieć możliwość odejścia od nas kawałek dalej, powąchania czegoś czy pobiegania, dlatego też decydujemy się na smycz zgodnie nie tylko z wielkością i ciężarem naszego psa ale także z jego potrzebami na ruch i intensywność tego ruchu. 

- Koce, poduszki, zabawki, gryzaki

Tak jak wspomniałam przy legowisk ach zawsze warto sprawdzić, gdzie naszemu psu będzie się najlepiej wypoczywało. Zarówno, gdzie jak i na czym, dlatego kolejnym punktem jaki napisałam są koce i poduszki. My w domu mamy ułożonych kilka poduszek oraz kocyków, aby pies mógł pokazać nam w i w jakim miejscu czuje się najlepiej i na czym najchętniej będzie się wylegiwał i wypoczywał. Od hodowli dostaliśmy także kocyk z zapachem, aby pies łatwiej przyzwyczaił się do nowego miejsca i jest to koc który przez dłuższy czas nie był prany do momentu aż pies nie przyzwyczaił się do nowego otoczenia. I zamierzacie podróżować z psem, ponieważ pamiętajcie, że nie zawsze będziecie w stanie zabrać ze sobą całe legowisko na wyjazd wtedy poduszka czy kocyk, na którym pies jest przyzwyczajony że leży i odpoczywa jest świetnym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o zabawki to tutaj jest wszelka dowolność. Jednak zwróćcie uwagę na to, aby nie miały one jakiś mniejszych elementów, guzików czy w środku wypełnienia takiego które łatwo piesek mógłby zjeść lub połknąć lub którego połknięcie spowodowałoby zakrztuszenie się lub inny Inne nieprzyjemne skutki. Szczeniaki mają to do siebie, że bardzo dużo gryzą, ponieważ w taki sposób poznają otoczenie i jak również będą w fazie wymiany ząbków w wieku od około 4 do 6 miesiąca życia i wtedy gryzą jeszcze więcej. Dlatego warto zabezpieczyć się także w gryzaki lub piłeczki sylikonowe, aby pies miał się czym zająć i żeby nie obgryzał nam na przykład mebli. Jak wspomniałam wam na początku ja jestem typowa psia mama i mój pies ma ogrom zabawek i tak naprawdę na każdych zakupach dokupuje jeszcze jakieś, bo po prostu nie mogę się powstrzymać, jest on dla mnie jak małe dziecko i czemu miałabym traktować go inaczej.  

polecam też taką piłeczkę w którą możecie wsadzić smakołyki, są różne wielkości i dla tekiego maluszka też się coś znalazło
tutaj możecie zobaczyć kong kupiony w Biedronce (za jakies 10 czy 15zł) 

Dodatkowe akcesoria

Mata węchowa - Na rozwiązanie, jeżeli chcecie zająć czymś psa, nauczyć węszenia i myślenia,

Kong (widać go na zdjęciu z zabawkami) - bardzo przydaje się zwłaszcza jeżeli uczymy szczeniaka zostawania samemu w w domu lub chcemy go na chwilę czymś zająć możecie kupić oryginalną wersję lub na przykład piłeczkę do której można wsadzić smakołyki jest tego na rynku naprawdę bardzo dużo,

Woreczki na odchody- o matach i podkładach hiinicznych pisałam Wam we wcześniejszych wpisach, tutaj dodam tylko wzmiankę o woreczkach na kupę. Przydadzą się podczas spacerów. Kupujcie od razu w większych opakowaniach - wychodzi taniej :)

Szampony i odżywki - małe pieski często się brudzą, aczkolwiek nie powinno się ich też za często kąpać niemniej jednak warto zabezpieczyć się wu szampon, a jeżeli pies tego wymaga, bo na przykład ma długą sierść to także w odżywkę,

Akcesoria pielęgnacyjne (szczotki i grzebienie do rozczesywania) - to przyda się zarówno u psów z sierścią krótką jak i z długą oczywiście psy z długą sierścią częściej muszą być wyczesywane i pielęgnowane, aby nie porobiły się im kołtuny, ale każdego psa a raz na jakiś czas warto jest dobrze wyczesać,

Mata chłodząca - mata chłodząca przydaje się w upalne dni. Tutaj akurat rozmiar XS ale dla większych psów także je znajdziecie. 

Smakołyki - w poprzednim wpisie wspominałam wam o jedzeniu teraz wspomnę o smakołykach Nagroda podczas treningu bądź za dobre zachowanie to podstawa tego aby pies szybciej nauczył się zachowań które są dla nas tymi pożądanymi dostosujcie jednak smakołyki do wielkości psa i nie traktujcie ich zamiennie jako karmę bardziej jako nagrodę pamiętajmy także o tym aby szczeniaka za bardzo nie przyzwyczajać do dużej ilości smakołyków bo musi mieć on zbilansowaną i bardziej bogatą dietę niż pies dorosły 

Chusteczki nawilżające dla niemowląt - chusteczki nawilżające bardzo często przydają się przy szczeniakach zwłaszcza podczas załatwiania swoich spraw, kiedy szczeniak częściej się brudzi 

Ufff ale się rozpisałam :D ale myślę, że wypisałam większość rzeczy. Mam nadzieję, że będą to dla Was informacje przydatne i, że dzięki temu będziecie przygotowani w 100% na nowego członka rodziny. 

Zachęcam do przeczytania poprzedniego wpisu o tym jak przygotować dom <klik>

BUZIAKI

You Might Also Like

2 comments

  1. słodziak, kupiłam ten sam stojak i miseczki dla mojego pieska. mam go już 4 tygodnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy to mój Piesek był taki malutki.. :)

    OdpowiedzUsuń

Masz swoje zdanie na ten temat? Pisz śmiało! Chętnie je poznam :)) Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :)

Dziękuję za każdy komentarz :):*